Projet Greenpower – naša vlastná formula

Tento projekt sa uskutočňuje vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia a spoločnostiam Volkswagen Slovakia a  Siemens s. r. o.

Všetko začalo návštevou pána Knoteka, ktorý nám priniesol skladačky malých elektrických autíčok pre každého v krúžku. Sami sme si ich poskladali, chýbali nám už len baterky tak sme sa tešili na ďalší týždeň, aby sme si autíčka vyskúšali.

Bola s nimi zábava, ťažšie už bolo vymyslieť a vyrobiť na autíčka karosérie. Tu sme už nemali žiadny návod a nešlo nám to až tak ľahko. Najjednoduchšie pre nás bolo poskladať karosérie z Lega, lebo to máme na krúžku stále poruke. Ale všetky autíčka boli potom skoro také isté, tak sme chceli vymyslieť aj niečo iné. Skúsili sme aj plastové fľaše a plechovky. Dizajn bol podivný, ale aspoň originálny.

Dozvedeli sme sa, že sme si autíčka poskladali preto, aby sme pochopili, ako také elektrické autá fungujú a z čoho sú zložené. Karosérie na týchto autíčkach sme vyrábali preto, aby sme mali viac nápadov na vytvorenie naozajstnej veľkej karosérie.

Nevedeli sme si predstaviť ako vlastne poskladáme formulu a ani ako ju zakryjeme nejakou naozajstnou karosériou. Navyše sme Zelená škola (Eco School), tak sme chceli dodržať zadanie, aby karoséria bola ekologická. Bol to naozaj problém vymyslieť, predbežne sme sa dohodli, že na ňu použijeme staré noviny, videli sme takýto postup na Internete. Tak sme sa rozhodli, že uvidíme, či to pôjde.

Čas, kým prišli súčiastky na formulu, sme využili na to, aby sme sa lepšie spoznali a aby z nás boli kamaráti. Sme z viacerých tried jednej školy. Čoskoro sme zistili, že nie je až také jednoduché pracovať v tíme. Najmä keď si každý myslí, že je šikovnejší ako tí ostatní. Museli sme sa snažiť nehádať sa a nejako rozumne si vždy rozdeliť úlohy, kto čo bude robiť. Ale aj tak to nebolo ľahké. Teraz je to lepšie, lebo už vieme, že máme spoločný cieľ a jednoducho musíme si pomáhať, aby sa nám všetko podarilo. Poznáme sa už oveľa lepšie, vieme, kto je aký a preto sa nám aj ľahšie dohaduje, kto čo bude robiť. Aj našu pani učiteľku už vraj nebolí toľko hlava ako na začiatku. 🙂

Keď konečne prišla formula, museli sme ešte čakať, aby sa otvorili všetky krabice na všetkých školách v jeden deň, nech máme rovnaké šance všetci. To sme skoro nevydržali, ale dokázali sme to. Zatiaľ sme si pozerali videá, ako sa s takýmito formulami jazdí a ako prebiehajú súťaže a pozerali sme na všelijaké dizajny, aby sme mali dobré nápady.

Unboxing bol fakt zážitok. Povyberali sme z krabíc úplne všetko, aj keď sme to zas museli dať naspäť, lebo sa to musí robiť postupne podľa návodu. Boli sme netrpezliví a chceli sme mať vždy všetko hneď hotové, ale museli sme sa naučiť, že všetko má nejakú postupnosť. Naučili sme sa pracovať  s návodom, čo bolo najprv zložité, ale potom to už išlo dobre.

Keď sme už mali väčšinu konštrukcie hotovú, rámy všetky, elektrické súčiastky boli pripravené, len to treba ešte pospájať. Boli sme celkom zvedaví, ako bude naša formula fungovať. Bolo treba ešte celé skompletizovať, nabiť batérie a uvidí sa.

Vonku v školskom areáli sme jazdili podľa pravidiel, kamaráti zo školy a aj učitelia boli fakt prekvapení, čo sa nám podarilo vyrobiť. Museli sme si poriadne prečítať všetky pravidlá a ešte aj najviac dodržiavať bezpečnosť, lebo to stále pripomínala naša pani učiteľa  a aj ujovia (mentori), ktorí nám chodili s formulou pomáhať.

25. mája 2019 sme sa stretli na naozajstnej súťaži formúl v Dlhej pri Trnave. Boli sme šťastní, že sme si sily mohli zmerať s kamarátmi s iných škôl. Boli sme na perfektnom druhom mieste. Naša námaha stála za to !

Tento obsah bol zaradený v Nezaradené. Zálohujte si trvalý odkaz.