Školská jedáleň

Jedálny lístok od 14.10.2019-18.10.2019

Poprosím rodičov z MŠ, aby svoje dieťa odhlasovali mailom do ŠJ nie TELEFONICKY .

jedalen@zsholicska.sk

OZNAM

Odhlasovať obed si môžete do 7:30hod v daný deň. Poprosím rodičov, aby si nechodili pre obed do školskej jedálne , ak dieťa ochorie. Poprosím odhlasujte dieťa. Ďakujem

Poprosím rodičov, aby nosili potvrdenie o zaplatení stravného. Na základe potvrdenia si vyzdvihnete lístky na obed.  ďakujem

OZNAM

Poprosím rodičov, aby si zvolili pri platbe v školskej jedálni trvalý príkaz na sumu 11e mesačne. Túto sumu je potrebné uhrádzať každý mesiac do 25 dňa v danom mesiaci , aby malo dieťa prvého  obed. Ak táto suma nebude uhradená dieťa nemá možnosť sa odstravovať v ŠJ.

Každé dieťa , ktoré sa chce prihlásiť ako nový stravník musí odovzdať zápisný lístok a zaplatiť sumu (ak túto sumu uhradil platí 11e mesačne ) :

1st. 33,81

2st. 35,70

Iban SK11 5600 0000 0094 0095 8008

Kontakt do školskej jedálne 02/63827103

Alergény:

1 OBILNINY OBSAHUJÚCE LEPOK
(pšenica, raž, jačmeň, ovos, špalda, kamut alebo ich hybridné odrody a výrobky z nich)

2  KOROVCE    a výrobky z nich

3  VAJCIA     a výrobky z nich

4  RYBY  a výrobky z nich

5  PODZEMNICA OLEJNÁ – / arašidy / a výrobky z nich

6  SÓJOVÉ BOBY / SÓJA / – a výrobky z nich

7 MLIEKO a výrobky z neho

8 ŠKRUPINOVÉ  PLODY – mandle, lieskové orechy, vlašské orechy,  kešu orechy, pekanové orechy, para orechy, pistácie, makadámia a výrobky z nich

9  ZELÉR a výrobky z neho

10 HORČICA a výrobky z nej

11  SÉZAMOVÉ SEMENÁ / SĚZAM / a výrobky z nich

12  OXID SÍRIČITÝ v koncentráciách vyšších 10 mg/kg alebo 10 mg / l, vyjadrené SO2

13  VLČÍ BOB / ĎATELINKA / a výrobky z neho

Zásady zdravej výživy

Školská jedáleň ZSI 2

• Obilniny ako základ: Základom každodennej stravy sú výrobky z obilnín. Snažte sa konzumovať predovšetkým tie, ktoré majú nízky glykemický index, teda tmavý chlieb a pečivo a cestoviny. Naopak, obmedzte biele pečivo, sladké pečivo a najmä rôzne oblátky a sušienky, kde je problematický nielen glykemický index, ale aj použitý tuk.
  • Snažte sa konzumovať čo najviac zeleniny a ovocia, každý deň aspoň 500 gramov. Ku každému dennému jedlu zjedzte porciu zeleniny alebo ovocia. To je najlepší a najúčinnejší zdroj vitamínov a ďalších ochranných látok pre dobré zdravie a prevenciu chorôb, oveľa účinnejšie, ako akékoľvek potravinové doplnky v tabletkách či v inej forme.
  • Mäso s mierou a vhodné druhy: Konzumujte len umiernene červené mäso (bravčové, hovädzie, baranie, zverina). Umiernene znamená v priemere menej ako jedna porcia denne. Naopak, jedzte pravidelne ryby, niekoľkokrát týždenne. Namiesto červeného mäsa skôr voľte hydinu. Veľmi obmedzte konzum salámy, párkov a podobných údenín.
  • Pre dobré zdravie sú dôležité tiež mliečne výrobky. Je vhodné vyberať tie s nižším obsahom tuku a s prospešnými probiotickými kultúrami.
  • Uvažujte aj o zastúpení tukov vo vašej strave. Dôležité nie je ani tak celkové množstvo, ale najmä ich zloženie. Prevažovať by mali rastlinné oleje (ako súčasť zeleninových šalátov) a tuky obsiahnuté v rybách. Naopak, príjem je vhodné veľmi obmedziť pri nasýtených tukoch, ktoré sú obsiahnuté v mäse a v mäsových výrobkoch a vo vysokotučných mliečnych výrobkoch, tiež však v niektorom pečive. Dajte si pozor na čiastočne stužené tuky.