Environmentálny akčný plán školy
ODPAD JE NAŠA TÉMA!
V školskom roku 2023/2024 sme sa opäť po niekoľkých rokoch v rámci ZELENEJ ŠKOLY pustili do témy ODPAD. Prečo? Žiaci KOLÉGIA Zelenej školy si nemohli nevšimnúť, že problematika triedenia odpadu je stále dôležitou témou na diskusiu aj v našej škole. Spoločne sme pripravili ENVIRONMENTÁLNY AKČNÝ PLÁN, ktorý sa budeme snažiť plniť až do konca školského roka 2025. Veríme, že ciele, ktoré sme si stanovili dosiahneme, a tiež veríme, že do ich plnenia sa zapojí, čo najširšia komunita žiakov, učiteľov, vychovávateľov, nepedagogických pracovníkov, ale aj rodičov.
NAŠE CIELE
CIEĽ 1:
Zníženie množstva netriedeného komunálneho odpadu vyprodukovaného v škole (zamestnancami, žiakmi a návštevníkmi) o 20 % do konca školského roka 2024/2025
CIEĽ 2:
Zníženie celkového množstva odpadu na škole o 10% do konca školského roka 2024/2025
Priebežné meranie


ENVIRONMENTÁLNY AUDIT
Pre stanovenie cieľov je dôležité zistiť VÝCHODISKOVÝ STAV. My sme ho zisťovali pomocou environmentálneho auditu, ktorý urobili v novembri 2023 naše pani upratovačky a pani kuchárky zo ŠJ. Tie každodenným meraním váhy odpadových vriec zistili, že sme za jeden týždeň (mimo pomyjí) vyprodukovali 238 kg odpadu.
– Množstvo odpadu z celej školy (triedy, kabinety, zborovňa a pod.) – 131 kg/ týždeň
– Množstvo odpadu zo škôlky – 7 kg/ týždeň
– Množstvo odpadu z kuchyne:
a) pomyje 250kg/ týždeň (odvážajú sa v 60 litrových sudoch – vývoz 2x za týždeň)
b) zvyšný odpad 100 kg/ týždeň
ČLENOVIA KOLÉGIA
Šk. roky: 2023/2024, 2024/2025
Koordinátorka:
Mgr. Kristína Timčíková
Phillip P.
Timotej H.
Oliver Sz.
Natália K.
Dorota F.
Martin P.
Benjamín Š.
Filip M.
Adam E.
Marko F.
Filip K.
Michal M.
Michal Z.
Aurélia Š.

Environmentálny audit
Žiaci prvého stupňa vypĺňali v rámci auditu pracovné listy, žiaci druhého stupňa sa pustili do dotazníka a audit neminul ani členov učiteľského zboru, v ktorom museli odpovedať na otázky týkajúce sa témy ODPAD. Členovia kolégia následne tieto informácie spracovali do na prehľadné plagáty, aby sa o ich výsledkoch dozvedeli všetci žiaci školy.



Nábor do kolégia Zelenej školy
Členovia kolégia vytvorili plagáty, ktorých úlohou bolo prilákať do kolégia ďalších zanietených spolužiakov z rôznych tried našej školy. Plagáty následne rozmiestnili na stenách školy.



Kontajnery na triedený odpad
Bez veľkých kontajnerov umiestnených v stojisku sa jednoducho odpad triediť nedá. Podarilo sa nám zohnať do nášho školského stojiska kontajnery na plasty aj papier, ktoré nám pracovníci OLO vyvážajú raz za týždeň.

Súťaž Hoď to tam!
Na súťaži v triedení odpadu sa zúčastnila, počas týždňa venovaného téme ochrane životného prostredia, celá škola. Žiaci si tak zábavnou formou utvrdili znalosti z oblasti separovania odpadu.


Vešiačiky na uteráčiky
Na hodinách techniky sa žiaci druhého stupňa pustili do výroby vešiakov na textilné uteráky. Samozrejme na ich výrobu použili odpadový materiál. Používanie textilných uteráčikov je ekologickejšie, ale aj ekonomickejšie. Používaním jednorázových papierových utierok sa tvorilo značné množstvo komunálneho odpadu, pretože mokrý papier (ako všetci dobre vieme, nepatrí do modrého kontajnera), preto používanie textilných uterákov šetrí životné prostredie. Ušetrené peniaze za nákup papierových utierok môžu triedne kolektívy použiť na užitočnejšie nákupy.


Maskot Zelenej školy
Až 14 triednych kolektívov sa zapojilo do tvorby 3D maskota Zelenej školy, na ktorého používali primárne odpadový materiál. Žiakom sa podarili krásne umelecké diela. O tom, ktorý z maskotov bude ten naj rozhodli všetci žiaci aj učitelia školy vo svojom tajnom hlasovaní. Už len vymyslieť mu meno 😊





Tabuľky Hoď to tam!
Naším najdôležitejším cieľom je správne triediť odpad, ktorý vznikne na pôde našej školy. Aby sa nám táto úloha plnila ľahšie v triedach si žiaci vytvorili tabuľky umiestnené nad smetnými košmi. Vďaka nim by sa už nemalo nikomu stať, že nevie kam hodiť napr. obal od tyčinky. Takéto užitočné tabuľky si na prvom stupni vytvorilo až 86% tried a na 2.stupni – 50% tried (detailné) a 80% tried (aspoň nápisy s názvom typu odpadu). Tešíme sa z každej žiackej iniciatívy.

EKOKÓDEX

Deň rodiny a športu
V rámci Dňa rodiny a športu si kolégium Zelenej školy pripravilo vlastné stanovište, na ktorom učili deti a rodičov, ako si z papiera z novín alebo časopisov vyrobiť EKOOBAL. Čo to je? Obal na zošity alebo učebnice, ktorý je z odpadového materiálu (dávame odpadu druhý dych) konkrétne z papiera, ktorý by inak skončil v koši. Ekoobal navyše po jeho púti v tvojej školskej taške môžme hodiť do modrého koša a kto vie, možno z neho raz bude toaletný papier 😊 Navyše sme si všetkých návštevníkov preskúšali vo vedomostiach z oblasti triedenia odpadu prostredníctvom našej hry Hoď to tam!


Rovesnícke vzdelávanie
Aké to je byť učiteľom? Je to skutočne také ľahké ako si mnohí myslia? Čo všetko si musíš pred hodinou pripraviť? Na čo všetko musíš myslieť? Ako zaujmeš žiakov, aby ťa počúvali? Budeš vedieť odpovedať na všetky položené otázky? Na tieto otázky určite našli odpovede aj žiaci 6.B triedy, ktorí si v rámci projektu Elektroodpad dopad vyskúšali, aké to je byť učiteľom.



Tvorivé vyučovanie
Odpadovému materiálu ako sú kúsky látok, staré gombíky alebo ponožky vieme vdýchnuť ďalší život aj tým, že ich použijeme na tvorbu ďalších výrobkov. A čo tak staršie tričko, či košeľa? Keď ju správne kreatívne vyzdobíme je z nej opäť krásny kúsok oblečenia, ktorý má navyše aj dušu. Obmedzte Fast Fashion a vyskúšajte aj vy tvoriť! Alebo vyrobte milý darček niekomu, kto sa mu poteší. Ako napríklad naši žiaci prvého stupňa, ktorí vyrábali darčeky pre budúcich prváčikov z odpadového materiálu. To sa budú detičky tešiť! Na Deň matiek netreba drahé dary. Semienka kvietkov zasadené do kvetináčika z obalu od Brejkov určite potešia všetky maminky. A deti v 1.D budú zase tešiť rastlinky vo vlastnoručne vyzdobených kvetináčoch z tetrapackov od džúsov a mliek. A keď doslúžia? Umyjeme ich a vhodíme do žltých zberných nádob. Takto sa to robí…! Nie len na hodinách výtvarnej výchovy, či pracovného vyučovania sa dá premýšľať o ochrane životného prostredia. Čo tak hodiny nemčiny? Spracovať projekty v cudzom jazyku, tak tomu sa hovorí výzva!












Obnovenie kompostoviska
Kompostér na školskom dvore žiaci 9.A opravili (keďže jeho bočné steny už držali len silou vôle), vyčistili (keďže v ňom boli nahádzané aj odpadky, ktoré by určite k tvorbe kompostu neprispeli ako napr. fľaše, plechovky alebo obaly zo sladkostí) a nakoniec slávnostne postavili na správne miesto. Ďalší krok – kompostovať!




Zelené akcie

“Zanietení žiaci zo základnej školy Holíčska 50 sa prednedávnom zapojili do zberu odpadkov v okolí školy. Zber sa uskutočnil v doobedných hodinách, 12. apríla 2025. Prišli rodičia, deti a niektorí učitelia. Naplnili sme veľa vriec a súťažilo sa aj o najzaujímavejšiu smeť. Našli sa topánky, kufor, kolobežka, slipy, muškát, umelé kvety, ťaháky, ale napríklad aj gitara. Po úspešnej sobotnej akcii sa niektorí rodičia, deti a pani učiteľka vybrali na malú oslavu na Draždiak, kde si užili prvé lúče jarného slnka, ktoré ich odmenilo svojimi lúčmi za pomoc životnému prostrediu. Zber bol jednou z mnohých aktivít programu „Zelená škola“ – v triedach triedime odpad v troch rôznych košoch. Snažíme sa aj nemíňať papierové utierky namiesto nich používame vlastné uteráčiky.” Julka R.

Exkurzie
Žiaci 1.B a 1.D sa 15.4.2025 zúčastnili exkurzie do firmy Ave, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom. Žiaci videli na vlastné oči spracovávanie a dotrieďovanie odpadu, zahrali sa hru na triedenie odpadu a mohli si sadnúť do naozajstného smetiarskeho auta.


HISTÓRIA ZELENEJ ŠKOLY U NÁS
Ako prváci naučili veľkáčov separovať
Žiaci prvého ročníka sa pustili do veľkého projektu. Pani učiteľka im vysvetlila, ako každý z nás zanecháva na našej planéte ekologickú stopu. Prváci o tom popremýšľali a rozhodli sa, že tu chcú zanechať iba čo najmenšiu ekologickú stopu a prispejú k tomu tým, že budú poriadne separovať. Spoločne vyrobili obrovskú zemeguľu a znázornili na nej, aké ekologické stopy ľudia na nej spravia. Ukázali svoj projekt žiakom vyšších ročníkov tak, že našu krásnu Zem zahádzali odpadkami, ktoré starší žiaci za celý deň mali v triede a naučili ich, čo sa kam má správne vyseparovať a čo sa dá ešte recykláciou vyrobiť. Ďakujeme!
Deň Zeme sme v škole oslávili 25.4.2019. Ako po minulé roky, venovali sme sa environmentálnym aktivitám, hrali sa, súťažili, spravili burzu (ďakujeme ochotným rodičom, ktorí aj tento rok neváhali prispieť vecami, za ktoré naspäť nebudú peniažky, ale dobrý pocit, že ich vec ešte niekomu ďalšiemu poslúži), venovali sa vrstovníckemu vyučovaniu (ďakujeme Kláruške Lánikovej zo 6.A za to, že odvážne vystupovala pred žiakmi našej školy) a po novom, realizovali sme aj Beh za čistejšiu planétu. Veríme, že aj nová aktivita sa stane tradíciou nielen pre našu školu, ale aj pre miestnu komunitu. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do aktivít ku Dňu Zeme zapojili a vytvorili výbornú atmosféru.
V programe Zelená škola pokračujeme s prioritnou témou Odpady. Význam problematiky podčiarkuje aj téma tohtoročnej Petržalskej konferencie EKO-logicky doma i v škole: „Rozumom k čistejšej planéte“. Pokračujeme v projekte Recyklohry, aktívne sa zapájame do projektu Olománia, a Ekoalarm.
Kolégium Zelenej školy:
Mgr. Milota Marčišová (koordinátorka), Mgr. Mária Lániková (koordinátorka pre 1. stupeň ZŠ), Mgr. Miroslava Horváthová (zástupca rodičov) a žiaci: Ema Modrovská (4.A), Viktória Romanová a Vanesa Bařicová (4.B), Zoja Vojtíčková, Tereza Kočí a Tamara Sásová (5.A), Silvia Trebuňová (5.B), Janka Dobiszová, Nikola Horváthová a Klára Lániková (6.A), Jakub Svrček, Denis Lapin a Emma Šmahovská (6.B), Ema Paprskárová a Nikola Jančárová (7.A), Alexandra Kolobušická, Natália Szakácsová a Ronia Mrázová (7.B), Nina Mária Glatznerová a Nikola Gabriela Marienčíková (8.A). Oceníme akýkoľvek dobrý nápad, čo by sa dalo u nás zlepšiť v oblasti odpadov. Návrhy aktivít môžte povedať ktorémukoľvek členovi Kolégia Zelenej školy alebo ich môžte pridať na nástenku zelenej školy vo vestibule školy.
Environmentálny akčný plán 17_19 s monitoringom (rozbaľte kliknutím)
Čo sa nám podarilo v školskom roku 2018/2019?
* Zostavili sme nové Kolégium
* Pracovali sme v projekte Ekoalarm
* Triedili sme papier, plasty, elektroniku, vrchnáčiky, batérie
* Vypracovali sme Environmentálny audit školy
* Vypracovali sme Environmentálny akčný plán
* Usporiadali sme Deň Zeme
* Sledovali sme problémy s odpadmi v Petržalke
* Usporiadali sme ekologickú konferenciu pre žiakov v Petržalke

Deň Zeme sme na našej škole uviedli žiackou konferenciou EKO – logicky doma i v škole, s tohtoročnou témou „Neutop sa v odpadoch“, na ktorej deti upozorňovali, ako veľmi si ľudia ničia planétu či prezentovali rôzne spôsoby recyklácie odpadu. A, ako správne separovať, si deti mohli vyskúšať i samé. Počas Dňa Zeme sa každý žiak I. aj II. stupňa mohol zapojiť do rozmanitých aktivít, kde sa ako odmena zbierali vrchnáky z PET fliaš. Za tie si potom deti mohli nakúpiť v školskom bazáriku hračky, knižky, oblečenie či korčule. Všetky predmety do neho darovali rodičia. Učitelia sa v tento deň snažili do svojich predmetov priniesť aj kus „enviro“ (napríklad na hodine matematiky, slovenského jazyka, výtvarnej výchovy, geografie, občianskej náuky a iných). Ďakujeme žiakom ôsmeho ročníka za animátorské aktivity a žiakom deviateho ročníka za spravovanie školského bazára. Predovšetkým však ďakujeme všetkým rodičom, ktorí prispeli do školského bazára vecami, ktoré dostali takto druhú šancu a potešili ďalšie deti. Veríme, že sa takáto forma dobročinnosti pri príležitosti Dňa Zeme stane tradíciou. Oslavy Dňa Zeme si k nám prišli pozrieť aj z Mediálneho centra Petržalky a napísali o nás, článok si môžete prezrieť na adrese: https://www.petrzalka.sk/2018-04-24-budme-eko-nase-deti-nam-idu-prikladom/ . Fotografie z Dňa Zeme si môžete prezrieť v našej galérii.
Výsledky Environmentálneho auditu v téme odpady:

Zelená škola je najväčší environme
ntálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých. kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku zapojených do programu 321 škôl. 5. októbra sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretli zástupcovia Zelených škôl, aby si slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Odovzdávania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý žiakom a učiteľom odkázal, že práve školy a učitelia sú tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vytvára v mladej generácii vzťah k životnému prostrediu a formuje ich do budúcnosti. Vlajku a certifikát programu Zelená škola získalo 110 aktívnych škôl, vrátane našej školy, ktoré počas uplynulých dvoch rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania a znížiť vplyv školy na životné prostredie. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 62 krajinách sveta.
Aj v tomto školskom roku sme mali česť privítať na pôde našej školy mladých ľudí z Petržalky, ktorým životné prostredie nie je ľahostajné. Prezentovať svoje názory a postoje nám prišli žiaci zo základných škôl Budatínska, Dudova, Gessayova, Holíčska, Nobelovo námestie, Pankúchova a Tupolevova. Petržalská súťaž EKO-logicky doma i v škole (v tomto ročníku s témou Prírodné zdroje patria všetkým) sa odohrala v príjemnej atmosfére, v ktorej vynikli pekne odprezentované a odborne veľmi dobre podložené prezentácie žiakov 5. až 8. ročníka. Porotu najviac zaujali v kategórii Líšky prednesy žiakov: Roman Czirók – 1. miesto – ZŠ Pankúchova, Filip Rafaj – 2. miesto – ZŠ Pankúchova, Anna Kušníriková – 3. miesto – ZŠ Dudova; v kategórii Medvede: Samuel Hagara – 1. miesto – ZŠ Gessayova, Michal Zatkalík – 2. miesto – ZŠ Holíčska, Samuel Sihelský – 3. miesto – ZŠ Budatínska. Víťazom blahoželáme! Pedagógom ďakujeme za prípravu žiakov a tešíme sa na ďalší ročník súťaže.

Anetka Galbavá z 5.A vystúpila so svojou vynikajúcou prezentáciou o ohrozovaní dažďových pralesoch a problémoch s tým súvisiach nielen v školskom a petržalskom kole súťaže EKO-logicky doma i vškole, ale aj pred mladšími žiakmi. Takáto forma vrstovníckeho vyučovania druhákov veľmi zaujala, Anetku s nadšením počúvali a aj vedeli odpovedať na všetky otázky. Koho zaujíma aktuálna téma o používaní palmového oleja a chce chápať veci v súvislostiach, nech si pozrie Anetkinu prácu: Prezentácia: Orangutany a palmové oleje
Tajný život mesta odhaľovali žiaci našej školy, keď skúmali biodiverzitu rastlín v Petržalke.
* 2 mesiace výskumu
* 4 tablety zadarmo
pre našu školu
* 5 kilometrový okruh
okolo našej školy
* 100 fotografií
do mobilnej aplikácie

* 1250 fotografií
rastlín z okolia našej školy
Naše fotografie budú zaradené do novej mobilnej aplikácie na určovanie rastlín! Odfotíte rastlinu do mobilu a priamo na mieste môžete podľa fotky zistiť, o aký druh ide. Appka bude pre verejnosť k dispozícií už v lete 2017!
Dievčence z našej školy sa na jedno sobotňajšie dopoludnie zmenili na EKO modelky. Prijali pozvanie od organizátorov podujatia EKO mama trhy dňa 29.4.2017 v priestoroch Fresh Marketu na Rožňavskej ulici. Predviedli roztomilé kostýmiky z druhotných surovín, ktorým našli ešte takéto zmysluplné využitie spolu so svojimi mamičkami a pani učiteľkou Greschnerovou, ktorá dievčatám ochotne pomáhala vystajlovať odevy s doplnkami z plastov, papiera, vrchnáčikov, …. Svojim milým vystúpením s hudobným sprievodom Hymny Zelenej školy zaujali všetkých okoloidúcich a zožali od nich uznanie a potlesk. Odvážne odpovedali moderátorom na otázky o recyklovaní a spolu s pánom riaditeľom spropagovali našu školu ako súčasť medzinárodnej siete ECO – Schools (Zelených škôl). Ďakujeme našim mladým EKO modelkám za šírenie dobrého mena našej školy!
Triedenie odpadov je už bežnou súčasťou života našej školy. Poctivo separujeme plasty, papier, použité baterky a vieme, aký obrovský význam to má pre naše životné prostredie. Aj preto sa žiaci 6.A, 7.B a 8.B zúčastnili akcie Neseparuj sa, separuj. Podujatie moderoval skvelý Roman Juraško, o význame separovania odpadov nám rozprávali Lukáš Latinák, Zuzka Smatanová aj Rytmika. Spolu s nimi sme si aj zaspievali a potom sme sa už pustili do výzdoby kontajnera na plasty a niektorí z nás si pod vedením lektorov vyskúšali výrobu vianočných ozdôb z recyklovaného materiálu. Potešili nás aj podpisy známych osobností či spoločné fotografie s nimi. Opäť sme sa utvrdili v myšlienke, že múdri ľudia chránia životné prostredie a že sa naďalej nebudeme separovať, ale SEPAROVAŤ. Viac fotografií môžete vidieť v našej GALÉRII.

Dňa 24.10.2016 sa vyzbieralo neuveriteľných 2.207 kg papiera. Najúspešnejšou triedou bola 5.A, ktorej žiaci a ich rodičia priniesli 982 kg. V 3.A sa vyzbieralo 528 kg a v 1.B 272 kg zberového papiera. Ďakujeme usilovným žiakom a ich rodičom za takúto pomoc svojej škole a životnému prostrediu. Takouto nádhernou tortou od pána Šebáňa bola odmenená víťazná trieda:
Naši ôsmaci zasadili na školskom pozemku deväť nových stromčekov. Dúfame, že lipky dobre zakorenia, cez zimu nevymrznú a čoskoro nás potešia sviežou zelenou alejou. Prečo sme si vybrali práve lipy? Nielen pre ich nádhernú vôňu, majestátnu korunu a symbolický slovanský význam, ale aj pre ich výnimočné kvietky lákajúce včielky – zvýšenie biodiverzity je jedným z našich cieľov v programe Zelená škola.
Členmi Kolégia pre školský rok 2016/2017 sú: Tamara Sásová 3A, Lucia Bucová 3A, Silvia Trebuňová 3B, Michaela Laciková 3B, Ronia Mrázová 5B, Agátka Fabšičová 5A, Nikola Gabriela Marienčiková 6A, Patrik Révay 6A, Lukáš Duroška 6A. Obrátiť sa na nich môžte s otázkami a návrhmi aktivít.
Žiaci 5.A a 5.B sa zúčastnili biologickej exkurzie na Železnej studničke, kde mali možnosť spoznávať okolitú prírodu. Pod vedením skúseného ornitológa, ktorý žiakom poskytol príležitosť poznávať vtáky nielen podľa výzoru ale aj podľa hlasu, sa mali možnosť zoznámiť s najbežnejšími druhmi vtáčích obyvateľov lesov v okolí Bratislavy, ako je napríklad pinka, červienka, drozd, ďateľ či iné.
V dňoch 26. a 27. mája sa na našej škole konalo účelové cvičenie, vo štvrtok teoretická časť a v piatok praktická časť v teréne. Tešili sme sa vynikajúcemu počasiu, aj dobrej nálade, ktorú nám osvieženie v prírode všetkým prinieslo. Žiaci sa učili a súťažili vo vedomostiach v témach Zdravotná príprava, Dopravná výchova, Výchova k bezpečnému správaniu, Pobyt a pohyb v prírode a Riešenie mimoriadnych situácií. Tento príjemný deň sme zakončili opekačkou pri Malom Draždiaku.
Dňa 17.5.2016 sa na pôde našej školy uskutočnilo petržalské kolo súťaže EKO-LOGICKY doma i v škole. Žiaci zo základných škôl Budatínska, Dudova, Gessayova, Holíčska a Pankúchova pripravili hodnotné prezentácie na tému Biodiverzita a jej význam. Súťažili v dvoch kategóriách: „Líšky“ – žiaci piateho a šiesteho ročníka a „Medvede“ – žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka. Prezentácie boli aktuálne, odborne veľmi dobre podchytené a perfektne odprednášané. Tešíme sa na ďalší ročník súťaže.
Počas dňa Zeme sa u nás odohrávalo množstvo aktivít, ktorými sme si pripomínali význam starostlivosti o životné prostredie. Už tradične okrem rôznych workshopov, prednášok a iných vzdelávacích aktivít deti kreslili motív zemegule na chodníky, starali sa o zeleň v škole, upratovali školský dvor a čistili aj okolie Chorvátskeho ramena. Každému, kto v tento deň prispel k zlepšeniu životného prostredia nás všetkých, patrí veľká vďaka! Viac fotografií z aktivít môžete vidieť v záložke GALÉRIA.
Súčasťou osláv Dňa Zeme na našej škole bolo školské kolo súťaže EKO-LOGICKY doma i v škole, v tomto školskom roku s témou Biodiverzita a jej význam. Blahoželáme víťazom v kategórii Líšky (5.-6.ročník): Kristínke Martákovej z 5.A triedy a Tomášovi Sásovi zo 6.A triedy a víťazom v kategórii Medvede (7.-8.ročník): Natálii Nemčákovej zo 7.B triedy a Veronike Trnkovej z 8.A triedy. Títo žiaci budú reprezentovať našu školu v Petržalskom kole 17.5. 2016 na pôde našej škole.
V zbere papiera dňa 28.4. sa vyzbieralo 1 686 kg papiera. Víťaznou triedou je 2.A (562 kg), potom 8.A (453 kg) a 8.B (234 kg). Ďakujeme usilovným žiakom a ich rodičom.
Žiaci 5.A a 5.B triedy s pani učiteľkami Greschnerovou a Hranaiovou navštívili prírodovedné múzeum, kde si mohli pozrieť okrem aktuálnej výstavy „Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov“ aj expozície „Zázrak prírody – Príbeh života na Zemi“, ktorý prezentuje vývoj a diverzitu dávno vyhynutých spoločenstiev organizmov na Zemi, či expozíciu Biodiverzita Slovenska a Zeme, ktoré zoznamujú návštevníkov s dominantnými predstaviteľmi našej fauny a flóry a ponúkajú tiež návštevníkom pohľad na živú a neživú prírodu rôznych prostredí na Zemi, ako sú napríklad polárne oblasti, tundry, tropické lesy, trávnaté oblasti, púšte korálové útesy, pobrežia, atď. Expozícia ukazuje pestrosť a nesmiernu rozmanitosť živých organizmov – milióny druhov rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a spletité ekosystémy, ktoré získali dnešnú podobu dlhodobým vývojom. Na záver si žiaci mohli pozrieť expozíciu „Klenoty Zeme“, ktorá prezentuje mineralogickú zbierku zloženú zo 1100 vzoriek a viac ako 700 druhov minerálov zo slovenských aj zahraničných lokalít.

V jarných mesiacoch sa každoročne snažíme dopĺňať zeleň do vnútorných priestorov školy:
V tomto školskom roku sa nám predstavila naša nová konzultantka, pani Janka Čilliková. Bude nám pomáhať s metodikou programu Zelenej školy a odpovedať na naše zvedavé otázky.
Aj v tomto školskom roku naďalej pokračujeme v zbere papiera, plastov, elektroniky, bateriek.
Terénny výskum na Draždiaku a Chorvátskom ramene:
Spätné upozornenie: Aktuality v Zelenej škole | Základná škola, Holíčska 50, Bratislava